Kopání základů
Když chceme stavět plot, dům, skleník, pergolu a celou řadu dalších věcí, tak samotné stavební práce začínají kopáním základů, protože díky nim bude vše držet. Většinou se chceme dostat do nezámrzné hloubky, takže se tu bavíme o 80 centimetrech. Samozřejmě to záleží na lokalitě, podloží a na tom co chceme stavět, protože takový most dálnice vyžaduje solidní pilíře. Jestliže už máme hotové a schválené plány, tak přichází zaměřování, u kterého bychom měli být skutečně pečlivý, aby seděl zbytek stavby nad zemí.
Vše můžeme vyznačit pomocí provázku a pro jistotu následně vše ještě jednou přeměřit. Měli bychom si také rozmyslet, co uděláme s přebytečnou zeminou. Řada lidí ji po stavbě domu nabízí za odvoz, protože už pro ni není využití. Vykopat si základy na skleník či pergolu zvládneme hravě pomocí ručního nářadí, ovšem u rodinného domu bychom se zbytečně nadřeli, takže je lepší využít techniky.
Strojní pomoc
Když se jedná o větší projekt, tak se vyplatí využít techniky, přičemž v tomto oboru se jedná o bagr. S ním totiž můžeme udělat o dost více práce za kratší čas. Existuje jich mnoho různých velikostí od malých pásových až po velké kolové, takže každý si najde takový, aby mu vyhovoval. My osobně si můžeme půjčit bagřík menší, přičemž budeme si kopat pro sebe na soukromém pozemku, takže nepotřebujeme nějaké oprávnění, tedy kromě toho stavebního.
Když si tento stroj půjčíte, tak však zjistíte, že jeho ovládání není až taková sranda, protože je zde celá řada různých pák a každá samozřejmě dělá určitý pohyb. O něj se může starat hydraulika, protože ta má slušnou sílu a zajistí nám přesný chod. Než dostaneme ovládání do ruky, tak to bude nějakou dobu trvat, proto se může vyplatit pronajmout si bagr včetně bagristy, protože ten může být oproti neznalému člověku výrazně rychlejší a zkrátit nám tak dobu stavby.