Jedním z poměrně známých nebezpečí, které na náš počítač čeká, je jeho zavirování. Je tedy jasné, že se před ním chceme bránit. Zdaleka nejlepší možností jsou v tomto ohledu antivirové programy. Není tedy divu, že odborníci doporučují, abychom měli v počítači vždy nainstalovaný tu aktuální verzi. Problém však je, že oproti tomu, co si běžní lidé myslí, se nejedná o stoprocentní ochranu.
Nejprve je potřeba se podívat na to, jak vlastně funguje. To totiž není tak, že by automaticky rozpoznal soubor jako zavirovaný. Ostatně něco takového není vzhledem k tomu, kolik různých druhů počítačových virů existuje, možné. Jeho princip je poněkud jiný.
Každý antivirový program má databázi určitých znaků, které virové programy mají, a na jejich základě je následně rozlišuje. To ovšem jejich tvůrci velmi dobře vědí, a tak se snaží přicházet se stále novějšími viry, které ji dovedou obejít. Je pak jasné, že nějakou dobu trvá, než bude ona databáze aktualizovaná. Během této doby však bude váš počítač vůči onomu viru v podstatě bezbranný.
Také záleží na programu samotném. Zdaleka ne všechny jsou totiž stejně kvalitní a poskytují stejnou ochranu. Zde je dobré podívat se na recenze, které dané programy mají, a také na služby, které poskytují. Ideální je vybrat ten nejlepší a nespoléhat se na nejrůznější neplacené verze. Ty totiž obvykle příliš dobrou ochranu neposkytují.
Z výše uvedeného je pak jasné, že antivirový program, byť kvalitní, není dostatečný. Je potřeba, abychom i my sami aktivně šance zavirování snižovali. I proto je vhodné dodržovat několik základních pravidel. Tím prvním je samozřejmě nestahovat žádné soubory, o kterých si nejsme stoprocentně jisti, že jsou čisté. Také neotvírejme přílohy e-mailů, pokud nemáme jistotu, že jsou skutečně od daného odesílatele – to platí především u bank, za které se podvodníci rádi vydávají.
Internet zkrátka není tak bezpečné místo, jak bychom si mohli myslet, a s tím je potřeba vždy počítat.