Bytové družstvo – tento pojem zná určitě každý. Někdo se s tímto pojmem v životě jen setkal a někdo dokonce vlastní s bytovým družstvem podíl bytu. Rozdíl mezi klasickým osobním vlastnictvím bytu a fungováním bytového družstva je v tom, že družstvo je vlastníkem daného bytu a následně ho pronajímá svým členům. Na tomto místě se střetávají tedy dvě strany. Bytové družstvo v Brně https://www.homepartner.cz/bytova-druzstva-brno-a-okoli/, jakožto samospráva a jedinec (soukromá osoba). Bytové družstvo je vlastně právnická osoba, chcete-li právní forma určitého kolektivního vlastnictví.
Jedinci, členové družstva, jsou spolumajiteli dané nemovitosti. Většinou se tedy jedná o bytový dům, nebo jinou nemovitost. Tito majitelé mají nárok na užívání daných bytů. Pokud jste členem družstva, zasíláte družstvu (SBD), příspěvky, se kterými musí samospráva pracovat a hospodařit. Platí se z toho všelijaké úpravy a opravu na domě/bytě. Dále se také pořádají hlasování na členských schůzích, kdy každý může hlasovat za sebe. Na schůzích se jedná o tom, co se bude na domě/bytech dělat. Například oprava balkónů, zateplení baráku, nová střecha apod.
Velkou výhodu já osobně vidím v tom, že příspěvky, které každý měsíc člen zasílá, jsou fixní a hospodaří se s nimi. To znamená, že pokud je potřeba nějaká akutní oprava domu/bytu, nemusíte vynakládat velké finanční prostředky na správu domu. Družstvo hospodaří s finančními prostředky za Vás. Další výhodou může být nižší pronájem, a tedy také nižší náklady na bydlení, které družstevní forma bytu nabízí. Důležité je si ale uvědomit, že členové nejsou jedinými vlastníky bytů, ale jsou vlastně uživateli. Proto tedy může být prodej daného bytu obtížnější. Avšak v této době už to není takový problém jako dříve. Bytová družstva se vrací zpět na trh nemovitostí a sklízí úspěch. Nabízí totiž větší komfort ve správě majetku, a to spoustě lidem vyhovuje.